Detektywi realizują otrzymywane przez siebie zlecenia na bardzo różne sposoby. Można zauważyć, że nie wszystkie prace wykonywane przez detektywów są bardzo ekscytujące.

Detektywi bardzo często muszą przeglądać różne bazy danych, analizować dokumenty i sprawdzać umowy podpisane wcześniej przez ich klientów. Poza tym muszą oni dokładnie opisywać wszystkie postępy w śledztwie i prowadzić pełne dokumentacje.

Bardzo im to pomaga wówczas, gdy muszą po jakimś czasie powrócić do wcześniej prowadzonej przez siebie sprawy. Jednak w pracy detektywów nie brakuje również zadań przeprowadzanych w terenie. Podstawowym sposobem realizacji praktycznie każdego zlecenia przyjętego przez detektywa jest śledzenie jakiejś osoby.

Podczas takiego śledzenia detektywi korzystają z samochodów i pojazdów komunikacji miejskiej, z taksówek i wielu innych pojazdów umożliwiających sprawne przemieszczanie się po ulicy. Poza tym muszą oni dyskretnie chodzić po ulicach i uważać na to, aby podczas zbierania odpowiednich informacji nie zostali rozpoznani przez jakieś osoby.
Wykonywanie usług detektywistycznych polega także na wchodzeniu w różnego rodzaju role, których spełnianie pozwala na pełną obecność w jakimś miejscu ważnym dla śledztwa. Dlatego detektywi bardzo często zatrudniają się w jakichś miejscach i podają za wybrane przez siebie osoby.

Pozwala im to na wniknięcie w pewne środowisko lub na stałe towarzyszenie klientowi w bardziej niezauważalny sposób. Dzięki temu nie muszą obawiać się o to, że nie będą w stanie zareagować, gdy ich klient znajdzie się w niebezpieczeństwie lub wówczas, gdy dojdzie do jakiegoś wydarzenia mającego wpływ na zmianę kierunku śledztwa.

Jest to bardzo ważne, ponieważ czasami nawet jakieś z pozoru błahe zdarzenie może zupełnie odwrócić kierunek prowadzonego gdzieś śledztwa. Poza tym większość przestępstw dokonywana jest w taki sposób, że ich popełnienie nie zostaje zauważone przez kogokolwiek.