Zlecenia detektywistyczne bywają bardzo różne. Mogą one pochodzić zarówno od osób, które poszukują zaginionych członków rodzin, jak i od osób podejrzewających kogoś o dokonanie jakiegoś przestępstwa na ich szkodę.

Wobec tego detektywi są przygotowani do tego, że będą musieli wykonywać różnego rodzaju zlecenia, a niektóre z nich mogą być naprawdę nietypowe i trudne. Jednak trzeba stwierdzić, że współcześnie pracujący detektywi posiadają dobre wykształcenie i są w stanie wykonywać nawet najtrudniejsze zadania zlecane im przez klientów.

Dobrze wykształcony detektyw bardzo chętnie przyjmuje zlecenia pochodzące od osób, które są w trakcie rozwodu, a wobec tego muszą dokładnie przygotować się do rozprawy rozwodowej, jaka jest przed nimi.

Oczywiście bardzo często poszukują one na swoich współmałżonków jakiegoś rodzaju niedociągnięć, które potem mogą być wykorzystanie na ich niekorzyść w sądzie. Inni detektywi specjalizują się w prowadzeniu spraw dotyczących praw do opieki nad dziećmi. Do ich zadań należy wówczas dowiadywanie się, czy strona podejrzewana o różne zaniedbania wobec dzieci rzeczywiście nie powinna się nimi zajmować.
Dobre biuro detektywistyczne jest także upoważnione do prowadzenia różnego rodzaju śledztw bardziej karnych. Trzeba przyznać, że policjanci czasami chętnie współpracują z tymi detektywami, którzy są znani z pełnego profesjonalizmu podczas prowadzenia czynności mających na celu znalezienie osoby winnej dokonania jakiegoś przestępstwa.

Poza tym dobrzy detektywi mają prawo do używania broni podczas realizacji swoich zleceń. Wszystko to sprawia, że mogą oni spokojnie udzielać pomocy osobom poszkodowanym w wyniku jakiegoś przestępstwa i dobrze zadbać o własne bezpieczeństwo.

Wobec tego wydaje się, że warto w razie potrzeby występować do detektywa z prośbą o realizację jakiegoś poważnego zlecenia. Dobrzy prywatni detektywi na pewno mogą być polecani jako osoby mogące udzielać pomocy poszkodowanym i chcącym dojść swoich praw w sądzie. Dlatego również prowadzenie prac detektywistycznych jest w zasadzie w pełni opłacalne.